Mobil Teknolojilerin Gelişimi

Mobil Teknolojilerin Gelişimi

Spektrum: 9 kHz- 3000 GHz  arasında olan elektromanyetik dalgaların frekans aralığını ifade eder.

Figure 1-Frekans Spektrumu

1G, 2G, 3G, 4G Spektrum tüm elektromanyetik radyasyon dizisidir ve bu radyasyon radyo dalgalarından mikro dalgalara, kızıl ötesi, görünür, ultraviyole, x-ışınları ve gama ışınlarına kadar değişmektedir.

Figure 2-Teknoloji gelişimi

1G Teknolojisi

 

1G denince aklımıza 1980’lerde piyasaya sürülen ve 1990’ların başında tamamlanan ilk telsiz telefon teknolojisi gelmektedir. Bu teknoloji ile data hızı 2.4 kbps’ye kadar çıktı, 1 ülkede sesli aramalara izin verildi. İlk defa ABD’de piyasaya sürülen sistemde haberleşme analog sistem üzerinden yapılmıştır.

 

Cep telefonları ilk çıktığında aslında 1G vardı ve sadece konuşma yapabiliyorduk. 2G teknolojisi 1G’nin yerini aldığında ise SMS yani mesaj gönderme özelliğini telefonlara eklemiş oldular. Tabi 2G’ye ayrıca dijital ses kodlama eklenmesi 1G’ye oranla daha kaliteli bir ses akışı sağlamış sağlanmış oldu. Şu an hala ülkemizde 2G kullanılmaktadır. İnternet bağlantısı yavaştır. Ses kalitesi zayıf ve güvenlik açısından geliştirilmeye ihtiyaç duyan bu sistemin geliştirilmesi ile 2G teknolojisine geçilmiştir.

 

2G Teknolojisi

 

2G teknolojisi, GSM’ye dayanan 2. nesle atıfta bulunmaktadır.1991 yılında Finlandiya’da başlatıldı ve dijital sinyaller kullanıldı. Data hızı ise 64kbps’ye kadar çıktı. 2G ile metin mesajları, resimli mesajlar ve MMS (çoklu medya mesajı) gibi hizmetleri etkinleştirildi.Bu teknoloji 1G ye göre daha iyi kalite ve kapasite sağlar.2G, cep telefonlarının çalışmasına yardımcı olmak için güçlü dijital sinyaller gerektirir. Belirli bir alanda ağ kapsama alanı yoksa, dijital sinyaller zayıf olur.Bu sistemler Videolar gibi karmaşık verileri işleyemez.

Figure 3- Mobil cihazların gelişimi

2.5G Teknoloji

 

2.5G, ikinci (2G) ve üçüncü (3G) nesil mobil telefon arasında kalmaktadır. Web tarama özelliği ve maillere telefon üzerinden ulaşmaya başlanılan teknolojidir.

Figure 4- 2G Mimarisi

3G Teknolojisi

 

2000’li yıllarda tanıtılan 3G teknolojisi üçüncü nesle atıfta bulunmaktadır.Data hızı sabit kullanıcılar için minimum 2 Mbit/s ve maksimum 14.4 Mbit/s, hareket eden bir araçtaki kullanıcılar için 348 kbit/s’tir. Her geliştirilen yeni nesilde güvenlik açıkları bir önceki nesle göre kapatılmıştır. Bu teknoloji ile daha hızlı internete çıkabilme ve daha yüksek güvenlik mümkün hale gelmiştir. Kapasite arttırılmış ve 3G teknolojisi için geniş bant kullanılmıştır.

Figure 5- 3G mimarisi

2G ve 3G:  2G’de sadece Ses ve SMS var iken, 3G kablosuz teknolojisinde ses, data, video ve uzaktan yönetim gibi gelişmiş multimedya özellikler; e-posta, web sayfası görüntüleme, faks, videokonferans gibi özellikler geldi.


4G Teknolojisi

4G teknolojisi, 2000’li yılların sonlarında başlayan dördüncü nesildir ve 100 Mbps – 1 Gbps hız sağlamayı başarabilir. Daha fazla güvenliğe sahip bu teknolojide yüksek kapasiteler ve yüksek hızlar kullanıcıya sunulmaktadır.Ancak donanımlar gittikçe akıllanmakta ve karmaşıklaşmaktadır.

Figure 6- 4G mimarisi

4G Nedir?: Aslında 3G ve 2G’den fazla bir farkı yoktur. En önemli farkı hızlı olmasıdır. Şu anda 3G’de yaptıklarınızı daha da hızlı ve beklemeden yaptığınızı düşünün. Ancak KOTA sıkıntısı kullanıcılarda baş göstermektedir. Hızlı gezinme veya dosya indirme demek kotanızın çabuk dolması demektir.

4,5G Nedir?: Kamuoyunda 4.5G olarak bilinen IMT-Advanced, dünyada kullanılan en son mobil haberleşme teknolojisinin genel adıdır. Bu teknoloji daha yüksek hızda, daha düşük gecikme süresi ve yüksek kapasitede mobil internet sağlayan mobil iletişim teknolojisidir.

4,5G Hızı Nedir? Frekansların artmasıyla birlikte tüketicinin günlük hayatını en çok etkileyecek şey mobil internet hızı olacak. 4.5G ile 3G’nin 10 katı hızına ulaşmış olacağız. Çift taşıyıcılı 3G teknolojisiyle bir saat 15 dakikada indirilebilen bir Blu-ray film dosyası, IMT-Advanced teknolojisinin sunduğu 300.1 Mbps maksimum hız sayesinde sadece 11 dakikada indirilebiliyor. 3G teknolojisi üzerinden 27 saniyede indirilebilen 50 megabaytlık bir müzik albümüyse, LTE Advanced 4G teknolojisiyle yaklaşık 2 saniyede tamamen indirilebilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: