BLOG

Mobil Teknolojilerin Gelişimi

Teknoloji
Mobil Teknolojilerin Gelişimi Spektrum: 9 kHz- 3000 GHz  arasında olan elektromanyetik dalgaların frekans aralığını ifade eder. Figure 1-Frekans Spektrumu 1G, 2G, 3G, 4G Spektrum tüm elektromanyetik radyasyon dizisidir ve bu radyasyon radyo dalgalarından mikro dalgalara, kızıl ötesi, görünür, ultraviyole, x-ışınları ve gama ışınlarına kadar değişmektedir. Figure 2-Teknoloji gelişimi 1G Teknolojisi 1G denince aklımıza 1980'lerde piyasaya sürülen ve 1990'ların başında tamamlanan ilk telsiz telefon teknolojisi gelmektedir. Bu teknoloji ile data hızı 2.4 kbps'ye kadar çıktı, 1 ülkede sesli aramalara izin verildi. İlk defa ABD’de piyasaya sürülen sistemde haberleşme analog sistem üzerinden yapılmıştır. Cep telefonları ilk çıktığında aslında 1G vardı ve sadece konuşma yapabiliyorduk. 2G teknolojisi 1G'nin yerini aldığında ise SMS yani mesaj gönderme özelliğini telefonlara eklemiş oldular. Tabi 2G'ye ayrıca dijital ses kodlama eklenmesi 1G'ye oranla daha kaliteli bir ses akışı sağlamış sağlanmış…
Read More

2018 IEEE Türkiye Çalıştayı

Etkinlik
1-4 Şubat tarihleri arasında IEEE Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleşen IEEE Türkiye Çalıştayı'na katıldık. 3 Şubat'ta IEEE Young Professionals Turkey Başkanı Ayhan Epik Kişisel İnovasyon konulu bir atölye çalışması düzenledi. Oldukça proaktif ve etkili geçen çalışma, katılımcıların farklı açılardan düşünmelerini sağladı ve öğrenmenin önemini vurguladı. 4 Şubat'ta ise YP Talks başlığı altında Genç Profesyonelleri ağırladık. İlk olarak Drive Buddy girişiminin Kurucu Ortağı Eşref Öztürk hikayesini anlattı. Ardından ekibimizin kurucu üyelerinden Onur Karmış katılımcılara Engineering Management Review dergisinde yayımlanan "A story of a Young Professional" makalesinden ve makale fikrinin nasıl oluştuğundan bahsederek ilham verici bir konuşma gerçekleştirdi. Son olarak da Mentor-Mentee programımızı tanıtmak üzere ekibimizden Kadir Taş sunumunu gerçekleştirdi.   Uzun bir aradan sonra kalabalık bir ekip olarak böyle bir ortamda bulunmak bizi çok mutlu etti.    
Read More

IEEE YP Turkey 3-4 Şubat’ta Eskişehir’de!

Duyuru
IEEE Young Professionals Turkey Başkanı Ayhan Epik "Kişisel İnovasyon" başlıklı atölye çalışması ile 3 Şubat Cumartesi IEEE Türkiye Çalıştayı'nda! Drive Buddy Kurucu Ortağı Eşref Öztürk, girişimcilik ve tecrübelerinden bahsetmek üzere 4 Şubat Pazar günü Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nde! Kısa bir süre önce Engineering Management Review'de makalesi yayımlanan Onur Karmış başarı hikayesini 4 Şubat Pazar günü IEEE Türkiye Çalıştayı'nda katılımcılarla paylaşacak!
Read More